HOME
OFFICERS
REPGC
COMMITTEES
COMMANDERIES
DIRECTORY
CONSTITUTION
PAST GRAND COMMANDERS
1888 *ANDREW J. FISK 1933 *HARLON L. HART 1977 *CHARLES D. HUNTER
1889 *ANTHONY H. BARRET 1934 *JOHN W. AGNEW 1978 *WILLIAM H. FLACHSENHAR
1890 *ANSALEM J. DAVIDSON 1935 *ALBERT W. GATES 1979 *ELMER L. SPEER
1891 *CARL T. PETERSON 1936 *ROBERT W. GETTY 1980 *FRANK P. UNTI
1892 *EDWARD D. AIKEN 1937 *MORRIS D. ROWLAND 1981 *GERARD S. BURKHART
1893 *ALBERT L. BABCOCK 1938 *CHANNEL A. MACKENZIE 1982 *ORVILLE K. HOLMAN
1894 *MICHAEL C. RILEY 1939 *DEWITT C. WARREN 1983 *DELBERT E. LONG
1895 *EDWARD D. NEILL 1940 *HERBERT W. BURTON 1984 FLOYD P. JENNI
1896 *CORNELIUS HEDGES 1941 *EDWIN FREDLUND 1985 * HUGH H. WILLSON
1897 *WILLIAM E. CHAMBERLAIN 1942 *WILLIAM C. HUSBAND 1986 *THEODORE BJERKRIEM
1898 *EDWARD C. DAY 1943 *HERBERT F. HOSFELD 1987 *CHARLES J. SPEAKE
1899 *GEORGE M. HAYS 1944 *JOHN T. ORR 1988 *LEO J. KOTTAS, SR.
1900 *JAMES H. MONTEATH 1945 *EARL S. BARDWELL 1989 *PETER A. CAPP
1901 *JOSEPH J. HINDSON 1946 *ELSWORTH E. LYMAN 1990 *JACK D. AYRES
1902 *EDWIN H. BREWSTER 1947 *HERBERT L. LANGE 1991 *JAMES W. REINKEKING
1903 *RICHARD H. WEARING 1948 *EVERETT REDEEN 1992 *WALTER E. HANTSMAN
1904 *FRANCIS D. JONES 1949 *ALONZO E. CRUMLEY 1993 ROGER V. WENDT
1905 *EMIL H. RENISCH 1950 *FRANCIS J. EUKES 1994 *FRANCIS D. HESS
1906 *J. BENTON LEGGAT 1951 *CLARENCE J. McCLELLAN 1995 MICHAEL E. HUNTER
1907 *A.D. NACDIBAKD 1952 *W. FRED DODGE 1996 *STANLEY D. LAWRENCE
1908 *D.A. McCAW 1953 *RALPH N. LODGE 1997 GORDON E. SORENSON
1909 *PRESTON B. MOSS 1954 *ROBERT L. WATKINS 1998 *JACK P. NEWKIRK
1910 *THOMAS B. MILLER *J. FRED WETZSTEON 1999 DON S. HOLLAND
1911 *B.E. CALKINS 1955 *HARRY BENNETTS 2000 * LUDVIK H. JUN
1912 *MAURICE A. WALKER 1956 *WILLIAM A. WAX 2001 *DEAN M. LINDAHL
1913 *EMORY H. PAYNE 1957 *RAYMOND V. LOVE 2002 GARY L. SPARR
1914 *JOHN H. HALL 1958 *ARTHUR A. TESCH 2003 RICHARD J. RANKIN
1915 *STEPHEN P. WRIGHT 1959 *LYMAN E. SMITH 2004 ORSON MURRAY
1916 *HENRY C. SMITH 1960 *PAUL W. JOHNSON 2005 THEODORE T. WILLIAMS
1917 *ARCHINBALD W. MAHON 1961 *SAMUEL J. CHAPMAN 2006 JAMES E. LINDERMAN, SR
1918 *HARRY M. ALLEN 1962 *ERNEST H. MURRAY 2007 BRADFORD L. HUFFMAN
1919 *CHARLES W. POMEROY 1963 *ANDREW R. SIMS 2008 PHIL BLAISDELL
1920 *LLEWELLYN L. CALLAWAY 1964 *HARRY ANDERSON 2009 JAMES C. GREEN
1921 *ELMER J. CARTER 1965 *E. DON COOLIDGE 2010 JIM E. TROWBRIDGE
1922 *FRANK B. LEWIS 1966 *GOERGE A. HAYNES 2011 THOMAS V. HORNUNG
1923 *JOHN W. SEIDEN 1967 *ELWOOD I. NAUGLE 2012 ROGER E. CATHEL
1924 *JAMES M. BURLINGAME 1968 *FRED J. JENNI 2013 JEFREY A. BOLSTAD
1925 *FRANK W. HASKINS 1969 *W. WARREN ENSIGN 2014 KEITH A. HEAD
1926 *JOHN G. BROWN 1970 *JOHN TRAUFER 2015 DAVID MARTINEZ
1927 *CHARLES W. LING 1971 *ARCHIE P. McPHAIL 2016 DANIEL E. KOCH, JR
1928 *ALFRED WHITWORTH 1972 *ALONZO HARTWIG
1929 *JOSEPH E. MONROE 1973 *HAROLD M. LEIGLAND
1930 *PERCY W. DOLES 1974 *ROYAL M. SCHOTT
1931 *DANIEL J. MURI 1975 *ROBERT E. DANSKIN
1932 *EDWARD J. SPOTTSWOOD 1976 *EDWARD J. SKIBBY * Deceased