HOME PAGE
KT NEWS ITEMS
Membership INFO
OFFICERS
COMMITTEES
PAST S.W.P.
ASSEMBLIES
SUPREME COMMITTEE MEMBERS KNIGHTS TEMPLAR EYE FOUNDATION
RITUAL GENERAL CHAIRMAN
(Mrs. R. D.) Diane Moore, PSWP, Austin No. 125, TX (Mrs. David) Shirley Moore, Dallas No 63, TX
(Mrs. Milton F.) Coy Baker, PSWP Port Arthur No. 160, TX 1504 Mockingbord Dr., Plano, TX 75093-4832
(Mrs. John S.) Mary Brogan, PSWP, San Antonio No. 159, TX 972-380-5610; email: shirjo@swbell.net
JURISPRUDENCE ADVISORY CHAIRMAN
(Mrs. Howard L.) Clara McClure, PSWP, Steubenville No. 57, OH (Mrs. Halsey) Anne Phillips, Omaha No. 91
(Mrs. W. Joe) Katie Ryland, Los Angeles No. 42/ Santa Ana No. 61, CA 1753 Scarborough Drive, #2P
(Mrs. T. Michael) Debhra Fegan, PSWP, Salina No. 229/ Wichita No. 8, KS 402-290-3143; email: hdpamp@cox.net
FINANCE AREA CHAIRMEN
(Mrs. Jack L.) Mary Ann Edwards, PSWP, Dallas No. 63, TX Area 1
(Mrs. Richard) Jeanette Cotton, PSWP, Port Arthur No. 160, TX (Mrs. Joseph L.) Barbara Boster, Casper No. 70, WY
(Mrs. David E.) Sonja Alcon, PSW, Westminster No. 245, MD/Elizabethtown No. 265, PA Area 2
(Mrs. David) Terry Lambright, Phoenix No. 213, AZ
MILEAGE Area 3
(Mrs. Gary W.) Caroline “Susie” Coates, Kingsport No. 244, TN Mrs. Lila Kimball, Oshkosh No. 267, WI
(Mrs. Charles G.) Edna Sipes, Midvale No. 247, UT/Ocala No. 249, FL Area 4
(Mrs. James) Debra Sturdevant, Sheridan No. 131, WY (Mrs. Jeff R. II) Linda Felder, Port Arthur No. 160, TX
Area 5
CHARTERED ASSEMBLIES Mrs. Ellen Nightingale, El Paso No. 141, TX
(Mrs. Paul) Shirley Case, PSWP, Tampa No. 208, FL/ Pawtucket No. 217, RI Area 6
(Mrs. Charles) Janet Lee, PSWP, Carnegie No. 80, PA/Steubenville No. 57, OH (Mrs. Carson) Patty Smith, Indianapolis No. 90, IN
(Mrs. Harry S.) Phyllis Maddox-Rogers, PSWP, Melrose No. 204, TX Area 7
(Mrs. John F. Jr.) Ruth Habel, Carnegie No. 80, PA
CREDENTIALS
(Mrs. Edwin R., Jr.) Sharon Carpenter, Fredericksburg No. 266, VA/Elizabethtown No. 266, PA JEWELRY
(Mrs. Michael) Hazel Sutton, Pocatello No. 120, ID (Mrs. Howard E.) Margaret Roe, Westminster No. 245, MD/Fredericksburg No. 266, VA
(Mrs. Joe) Mildred Blair, Dallas No. 63, TX (Mrs. James) Karen Baughman, Columbus No. 79, OH
Miss Lois Purington, Minneapolis No. 64, MN
APPEALS AND GREVANCES (Mrs. Daniel) Cindy Barber, Waco No. 199, TX
(Mrs. Fred) Carole Buxton, PSWP, Los Angeles No. 42, CA
(Mrs. William) Lois Chant, PSWPLos Angeles No. 42, CA BY-LAWS
(Mrs. Jay U.) Nancy Ipsen, PSWP, Minneapolis No. 48, MN/Melrose No. 204, TX (Mrs. Keith W.) Sandy Dean, PSWP, Tampa No. 208, FL/Georgia State Assembly
(Mrs. John A.) Velma Kleinfelder, PSWP, Melrose No. 204, TX
NECROLOGY (Mrs. Richard) Linda Roblee, Pocatello No. 120, ID/Everett No. 242, WA
(Mrs. Alan) Lavonne Portzline, LaCrosse No. 215, WI
(Mrs. Bruce) Ruth Ewald, Los Angeles No.42, CA SPECIAL COMMITTEES
(Mrs. George) Marjorie Wolf, Ocala No. 249, FL (Mrs. Timothy) Irene Libby, Auburn No. 262, ME
(Mrs. Fred) Brenda Kaylor, Elizabethtown No. 265, PA
PARAPHERNALIA (Mrs. Cletus M.T.) Sylvia Ching, Honolulu No. 133, HI
(Mrs. Carl) Yvonne Wunsche, Melrose No. 204, TX Ms. Sandra Applegate, Wichita No. 8/Salina No. 229, KS
(Mrs. Patrick) Esther Jordan, Melrose No 204, TX
(Mrs. N. W., Jr.) Melba Jean Hanna, Park Place No. 205, TX COURTESY
(Mrs. William) Glenda Johnson, Melrose No. 204, TX (Mrs. Gary) Brenda Davis, Kingsport No. 244, TN
(Mrs. Harley) Anneliese Ridgeway, Grand Rapids No. 68, MI
REGISTRATION Mrs. Barbara Osborne
(Mrs. Leo) Nancy Magnuson, No. 8/Salina No. 229, KS
(Mrs. Harland) Micki Forell, Los Angeles No. 42, CA KNIGHTS TEMPLAR MAGAZINE AND ASSISTANT WEBMASTER
(Mrs. James) Diane Hoover, Phoenix No. 213, AZ (Mrs. Leslie J.) Sandra Loomis, PSWP, Elizabethtown No. 265, PA
(Mrs. John) Sandra Shulas, East Liverpool No. 71, OH
ORGANIZER
BENEVOLENT (Mrs. Keith W.) Sandy Dean, PSWP, Tampa No. 208 FL/Georgia State Assembly
(Mrs. James) Pat Smith, Minneapolis No. 46, MN
(Mrs. James) Sandra Stone, Melrose No. 204, TX CO-ORGANIZER
(Mrs. Dannis) Janet Blanchard , Findlay No. 252, OH (Mrs. Joe) Lei Lani Cortez, PSWP, Phoenix No. 213, AZ